Žitelji naše najveće potiske varoši pili su, uslovno rečeno, svoje pivo još davne 1754. godine, jer je jedan Nemac tada izgradio pivaru u Bečeju. Vremenom je menjala vlasnike, a pre tačno deset godina fabrika je otišla u stečaj i od tada nema čuvenog bečejskog piva.

Kako je, po nekim tezama, konzumiraje piva stvar navike, to su bečejske pivopije morale da se „prešaltuju“ na neko drugo pivo.

-Tako je bilo do pre tri godine, kada sam s drugarima posetio Susret kućnih pivara u Beogradu. Degustirali smo tada nekoliko desetina piva iz kućnih pivara. Najsnažniji utisak na mene ostavilo je pivo s ukusom đumbira i s rendanom korom narandže i grejpfurta. Pri povratku kući, rodila se ideja da pokušam da pripremim pivo po mom ukusu u svojoj „mini pivari“, otkriva nam Bečejac Siniša Nikolić (40) otkud to da u sopstvenoj režiji proizvodi pivo.

Krenuo je s aparaturom kapaciteta samo 20 litara i vrednosti stotinak evra. Uložio u materijal, skuvao svoje prvo pivo i posle 12 dana fermentacije prosuo ga, jer je bilo tako loše. Smatrao je da je uvideo gde je pogrešio i ispravio greške, ali je i drugo „svoje“ pivo bacio. Onda je počeo da pretražuje po internetu i na forumima je, kako kaže, najviše saznao.

Mnogo su mu pomogla i iskustva prilikom Susreta kućnih pivara, koji se održavaju par puta godišnje tokom vikenda na nekoj atraktivnoj turističkoj destinaciji, jezeru, reci, planini…
Ceo intervju.

Facebook: Beerabilly Homebrew

Izvor: Moj Bečej